unicode windows 9x

0

jak to jest z unicode pod windowsami 9x?
czy funkcje *W sa niedostepne, i musze uzywac wersji ansi?

w wersja ktora ja mam (98) sa zarowno wersje ansi jak i unicode. To jest sprzeczne z msdn ktory mowi ze tylko kilka funkcji jest unicode.

0
ms-dos napisał(a)

jak to jest z unicode pod windowsami 9x?
Kiepsko.

czy funkcje *W sa niedostepne, i musze uzywac wersji ansi?

w wersja ktora ja mam (98) sa zarowno wersje ansi jak i unicode. To jest sprzeczne z msdn ktory mowi ze tylko kilka funkcji jest unicode.
W bibliotekach systemowych są funkcje A, natomiast funkcje W są w osobnej bibliotece unicows.dll. Jest tam jakaś magia linkera/loadera w to zaangażowana, żeby to działało w miarę przezroczysto.

Główna różnica jest jednak w tym, że w NTkach funkcje A są wrapperami na W: czyli funkcja A konwertuje twoje ANSI na Unicode, a potem odpala W, wykonującą właściwą operację. W 9x jest dokładnie odwrotnie: właściwy kod jest w funkcjach A. W rezultacie obsługa Unicode jest pozorna, bo znaki spoza bieżącej strony wyświetla ci jako kwadraciki albo pytajniki.
Niektóre programy rzeczywiście miały pełną obsługę unikodu w 9x (Word, Outlook Express), ale robiły to „po swojemu”, czyli z pominięciem kulawych funkcji systemowych.

0

aha dzieki za odpowiedz.
tez sie domyslalem ze exporty W to tylko forwarding, ale jakos nie chce mi sie pisac wlasnego pe dumpa, a ten z ktorego korzystam nie pokazuje wszsytkiego. widac bede musial napisac wlasny.

czy tak jest od poczatku istnienia windows 95, czy unicode dodali jako ktorys patch? tzn czy trafie kiedys na stary windows 95 bez aktualizacji, ktory nie bedzie w ogóle mial unicode?

0
sdf432 napisał(a)

czy tak jest od poczatku istnienia windows 95, czy unicode dodali jako ktorys patch?

Dodali później, jako właśnie bibliotekę unicows.dll; Nazywa się to jakoś Microsoft Layer for Unicode czy coś. Ale to biblioteka (chyba) redystrybuowalna.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1