Minimalna ortogonalna sieć połączeń

0

Witam, przeszukałem całe forum, ale nie znalazłem podobnego problemu, dostałem taki oto projekt:

Na płaszczyźnie dany jest zbiór punktów o współrzędnych całkowitych. Przez ścieżkę pomiędzy parą punktów tego zbioru rozumiemy sekwencję odcinków równoległych do osi układu współrzędnych. Długość ścieżki to suma odległości odcinków wchodzących w jej skład. Ścieżka jest minimalna, jeżeli nie istnieje inna krótsza ścieżka łącząca tę parę punktów (może być wiele ścieżek minimalnych). Minimalną ortogonalną siecią połączeń dla zadanego zbioru punktów płaszczyzny nazywamy taki zbiór odcinków spinających zadane punkty, w którym każda para punktów ma połączenie minimalne i koszt całego zbioru (suma wszystkich odcinków) jest minimalny. Opracować algorytm znajdujący minimalną ortogonalną sieć połączeń.

Czy ktoś z was ma jakiś pomysł na algorytm który rozwiązywałby to zadanie? (najlepiej o złożoności wielomianowej, ale niekoniecznie).
Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.</quote>

0

A to nie będzie jakaś modyfikacja przeglądania grafu w szerz?
http://www.algorytm.org/index.php?option=com_content&task=view&id=98&Itemid=28

Albo ew inny problem grafowy, lekko zmodyfikowany?

0

Myślałem już o tym, ale przeszukiwanie grafu służy chyba do wyznaczania najkrótszej ścieżki od jednego wierzchołka do drugiego, a ja mam znaleźć optymalną sieć ścieżek między n wierzchołkami, tu jest pies pogrzebany... :/

0

Wielomianowo na pewno tego nie rozwiążesz(no, może prawie na pewno - jeśli Ci się uda, wykażesz, że P=NP). Potrzebne jest optymalne rozwiązanie, czy bliskie optymalnego?

0

Jeśli masz szukać optymalnej drogi między wierzchołkami to czy to nie jest jakiś szczególny przypadek Komiwojażera? (czyli szukania drogi/cyklu Hamiltona) Bo jeśli tak to jest to problem NP-zupełny chyba ;)

0

Podobno powinno się dać osiągnąć złożoność wielomianową, ale nie jestem tego pewien .Może być rozwiązanie bliskie optymalnemu.

Ten problem to jest coś w rodzaju komiwojażera bez powrotu (w sieci nie musi istnieć cykl), a komiwojażer bez powrotu nie jest problemem NP-zupełnym.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1