Odbieranie fal radiowych

0

Pytanie może naiwne, tak "z głupia" ale zapytać nie zaszkodzi :)

Czy jest jakaś możliwość odbierania/nadawania fal radiowych za pomocą peceta, może za pomocą bezprzewodowej sieciówki... Chodzi mi o fale wychodzące poza zakres tych na których działa wifi. Programowo. Ogólnie chodzi mi o sposób, jakiekolwiek informacje bądź doświadczenia w tej kwestii. Może być w innych językach niż c. Whatever :)

0

Dowolnej, nastawialnej częstotliwości? Nie ma raczej takiej możliwości. Z błahego powodu: pozwolenie na regulację częstotliwości nośnej sygnału umożliwiłoby nadawanie na częstotliwościach zastrzeżonych, co z kolei nie pozwoliłoby urządzeniu na uzyskanie homologacji w Unii Europejskiej.

Co do nadajników w częstotliwościach radia FM to można kupić, albo zbudować, ale tylko bardzo małej mocy.

Wszystko zależy od celu i zakresu częstotliwości.

0

Oczywiście o niską moc mi chodzi, nie mam zamiaru budować anteny i nadawać pirackiego radia czy zakłócać net w całym województwie :p

A co do pozwolenia na regulacje, ma to sens, ale być może są jakieś sposoby nieuwzględnione w oficjalnej dokumentacji.

Częstotliwości FM akurat mnie nie interesują :p

0

można by skonstruować własne urzadzonko podobne do radia, z wyjściem pod rs232 :) ale trzeba się widaomo znać jak to zrobić, chyba, że można takie coś gotowe kupić :) wtedy można by odbierać z rs232 wygnał i go dowolnie interpretować :)

0

To skomplikowana sprawa? Od tego semestru mam elektrotechnikę i jeszcze podstawy elektroniki ale nie sądzę żebym sam sobie z tym poradził :) Ktoś ma coś godnego polecenia?

0

Możesz użyć jakichś gotowych modułów, np. pod 433MHz, ale bez elektroniki się nie obejdzie. Napisz jeszcze, do czego to ma być potrzebne.

0

nie jestem w 100% pewien ale słyszałem, ze alarmy posiadają często wyjście rs232 do komunikacji z innymi urządzeniami :) po przerobieniu, ew. sprawdzeniu działania można by takie coś wykorzystać :)

0

Na 433Mhz działają antynapadówki i to w niedużym zasięgu. Masz zamiar po wkurzać ochronę gdzieś z hipermarketu. To dodam że jeszcze one odpowiedni sygnał ślą. Ale już wyłapanie go nie stanowi problemu. Wystarczy burdę zrobić aby jakiś cieć wcisnął. Jakby ktoś chciał to mam w domu jeden odbiornik, jak ktoś pokryje koszty wysyłki mogę go oddać za free. 2 miesiące temu jeszcze działał, bo wtedy zmieniałem system w chałupie na nowszy.

P.S.
A propos mam jeszcze dwie czujki ruchu na podczerwień, chce ktoś?

0

Nie chodzi mi o konkretną częstotliwość a już na pewno nie zadowala mnie pasmo ochroniarzy z biedronki :p Chodzi mi o coś z regulacją :) To już całkiem czarna magia?

Fifkaz: co do alarmów to o jakie Ci chodzi? samochodowe? :| Rozbierałem kilka razy i wyjścia w żadnym nie widziałem.

0

nie samachodowe, takie do domów :) gdzieś o tym czytałem, ale głowy sobie uciąć nie dam, że są takie a linka też nie dam, ale przy odrobinie szczęścia można by coś znaleŹć na ten temat na google na pewno :)

0

Software Defined Radio

0

Grzybu bądź nieco konkretniejszy bo taki link to chyba ci nic nie daje.

Podaj przynajmniej zakres częstości i co chcesz nadać odebrać (modulacja) bo w tej chwili strzelamy naokoło (patrz mój link ;P ), a możliwości jest naprawdę dużo.

0

Jeśli znasz się na elektronice to taniej chyba samemu zrobić, dla mnie to na nadajnik nada się jakiś prosty oscylator radiowy ze zmiennym kondensatorem (dla ręcznej, tj. mechanicznej regulacji) albo lepiej varikapem (dla regulacji napięciowej) + modulator, wszytko sterowane mikrokontrolerem poprzez przetwornik C/A (cyfrowo-analogowy) i puszczone na antenę nadawczą. Odbiornik analogicznie, tylko odwrotnie -> antena + filtr (nastawiony na częstotliwość nadawania) + (ew.) wzmacniacz + demodulator + przetwornik A/C + mikrokontroler. Mikrokontrolery zaprogramować tak, by dało się podawać im/odbierać od nich dane przez takie porty jakie tam chcesz i masz juz wszystko, co ci do szczęścia potrzebne ;)

0

Co do zakresu to sam nie wiem. Traktuje to raczej jako zabawkę żeby czymś interesującym zająć czas. Chodzi mi o pasma takie jak używane np do otwierania bram, też może jakieś krótkofalówki czy inne rzeczy które trudno sprecyzować więc częstotliwość pewnie w tych zagadnieniach wacha się dość mocno. Na elektronice się nie znam ale od tego semestru zaczynam coś brać na uczelni, choć pewnie tego za mało będzie, ale spróbuje się samemu z tym ogarnąć i może coś skleić w miarę możliwości, chociaż zupełnie nie wiem jaki jest stopień trudności złożenia takiego odbiornika/nadajnika.
Generalnie chodzi mi o poznanie "jak to działa?" :) Dzięki za wszelkie informacje.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1