QT4 + Code Blocks + Windows

0

Witam...biore się za pisanie wieloplatformowej aplikacji (w ramach projektu z programowania :)).
Zdecydowaliśmy juz czym będziemy się posługiwać. Stwierdziliśmy, że QT zapewni nam fajną przenośność..a w parze z crossplatformowym codeblocksem będzie wręcz idealny. Na linuksie stanowisko juz sobie przygotowałem...Na windowsie mam tylko problem z dostrojeniem QT do CodeBlocksa. Przy probie kompilacji hello world, wyskakują mi błędy, że nie zna funkcji i nie znajduje bibliotek..W settings -> compiler -> Directories dodalem katalogi:

do Compiler
C:\Qt\4.3.2\include\Qt
C:\Qt\4.3.2\include\QtCore
C:\Qt\4.3.2\src\corelib\tools

do Linker
C:\Qt\4.3.2\lib

choc jak mam byc szczery, to robilem to troche na czuja...po prostu dodalem te katalogi, w ktorych jest ten plk ktorego mu np brakowalo podczas kompilacji..

pomyslalem moze jeszcze ze dodam sciezke do QT do zmiennej systemowej PATH. Tak tez zrobilem..ale to rezultatu nie dalo.

Szukałem na innych forach, faqach, na grupach dyskusyjnych i nie mialem szczescia chyba..

Pomozecie??
<Tak Pomożemy> :)

0

uzyj QDevelop
Przy pisaniu jednego kodu muszisz pamietac o sprawdzeniu systemu i w zaleznosci od tego wykonywac odpowiedni fragment kodu.

0

ja naprawde nie o to pytałem :)

dziękuje za radę, ale decyzja już zapadła. QT da się używać w CodeBlocks na windows...moje pytanie tylko brzmi..jak to poprawnie skonfiurować..

0

Jak tam? Udało się z codeblocks?

Której wersji codeblocks i qt używasz? Ja ściągnąłem i odpaliłem jakoś ostatnie "nightly builds" codeblocks i ostatnie open source qt i chodzi mi "hello world" i takie tam sprawy, ale straszliwie się morduje z "moc"- to ten kawałek qt, który załatwia wszystkie sprawy związane z prekompilatorem.

Jeśli Cię interesuje dalej: codeblocks + qt + hello world itp to daj znać. Może razem gdzieś się dopchamy z tym p.....ym codeblocksem. (a jak nie to już tylko MS Visual zostaje, ale to porażka)

tak poza tym to jakimi błędami ci nawala????

0

@noisy
CB == gcc
W necie jest sporo "instrukcji" jak to skompilować pod windą.

0

@DzieX, CB to IDE dla kilkunastu kompilatorów, w tym Microsoftu, Intela czy Borlanda... GCC to tylko jeden ze wspieranych.

0

GCC jest domyślnie. Poza tym skoro nie jest określone pod jaki kompilator to ma być to nie ma o czym rozmawiać.

0

witam. Szczerze mówiąc na chwilkę dałem sobie z tym spokój....OPSSa i Mistrzostwa mam teraz na głowie :) ale sądzę, że na dniach zrobie sobie drugie podejście, gdyż projekt to sprawa bądź co bądź wyższej wagi :)

Pod C::B jako kompilatora używać gcc/++ (co wcale ni było takie pewne :P )
Jeżeli chodzi o ostatnie nighty builds'y, to pod linuksem z nich korzystając nie było większego problemu (jeżeli brakiem problemów nazwię się również samodzielną kompilacje źródeł QT4..no ale ostatecznie tam się udało:D ).
Pod windowsem C::B instalowałem z paczki (windowsowe przyzwyczajenia...next-> next..). Z pewnością jutro, pojutrze uzupełnie opis mojego problemu..i w razie dalszych kłopotów...zgłoszę się...

a tym czasem....spadam..i zapraszam jednocześnie na 2 mistrzostwa Polski w programowaniu (opss.safo.biz)

0

Qt na nightbuilds dziala bezproblemowo, jest tam przakladowy projekt. Moze QTDIR powinienes ustawic w zmiennych srodowiskowych, ewentualnie QMAKESPEC, choc to bardziej do kompilacji qt potrzebne.
Zagladnij jeszcze tutaj, prawdopodobnie podobny problem http://forums.codeblocks.org/index.php/topic,615.msg5604.html#msg5604

0

no i sprawa się rozwiązała :)

wszystko działa i śmiga.

Z wersja C::B RC1 nic nie zdzialałem... ale postanowiłem spróbować z nightly build's i wszystko ok :)

tutaj zawsze można znaleźć najświeższą wersje:
http://forums.codeblocks.org/index.php/board,20.0.html

a tutaj prosty opis co i jak:
http://wiki.codeblocks.org/index.php?title=Installing_Code::Blocks_nightly_build_on_Windows

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1