nUnit testowanie w trakcie działania aplikacji

0

Witam

Uczę się dopiero testów jednostkowych i podejścia do nich. Wykorzystuje bibliotekę nUnit. Mój problem polega na tym, że mam aplikacje, w której wczytywane są dane z xml'a do konkretnych DataTable w DataSet'ach. Chce teraz przetestować funkcje, które używają danych zawartych w DataTable. Moje pytanie jak do tego podejść ? Czy mogę przy wykorzystaniu nUnit uruchomić klasę testową w trakcie działania aplikacji i rzeczywistym wczytaniu tych danych ? Czy muszę w klasie testowej napisać kod wczytujący te dane i dopiero później wykonywać te metody, które korzystają z tych obiektów.

Pozdrawiam

2
  1. Testy uruchamia się osobno. "Uruchomienie w trakcie działania aplikacji" jest bez sensu.
  2. Powinieneś przygotować zestaw danych dla testów.
  3. To czego nie testujesz powinieneś mockować na przykład przez NSubstitute
0
Sarrus napisał(a):
  1. To czego nie testujesz powinieneś mockować na przykład przez NSubstitute

Mógłbyś rozjaśnić co oznacza "mockować". Z góry dziękuje.

2

Mockowanie można przyrównać do robienia wydmuszki. Niby z zewnątrz wygląda jak jajko, ale w środku nic nie ma. Jeżeli obiekt wykorzystuje obiekt innej klasy, to zamiast prawdziwej implementacji podaje się taką atrapę, która w zasadzie nic nie robi, ma tylko odpowiednie pola i metody (które ewentualnie zwracają odpowiednie wartości).

PS. Przywitaj się w tym miejscu z interfejsami, jeżeli jeszcze nie korzystasz ;)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1