Brak UAC a uprawnienia administratora

0

Załóżmy, że mam komputer, na którym jest wyłączony UAC. Potrzebuję programowo wymusić uruchamianie go z uprawnieniami administratora. Czy da się to w ogóle zrobić?

Na komputerach na których UAC jest, wystarczy zaznaczyć w pliku manifestu level="requireAdministrator". Niestety, na komputerach bez UAC mimo takiego wpisu, program jest uruchamiany z uprawnieniami użytkownika (chyba że użytkownik jest w grupie administratorzy)... Również uruchomienie programu za pomocą "Uruchom jako administrator" nie powoduje tak naprawdę zwiększenia uprawnień.

0

pewnie głupie pytanie to będzie (chociaż ponoć takich nie ma) ale po co Ci uprawnienia admina w systemie bez UAC?

0

Aby zarejestrować COMa. Przy próbie jego rejestracji zwykły użytkownik dostaje komunikat o braku uprawnień dostępu do hkey_classes_root.
Ja to w zasadzie dochodzę do wniosku, że jeżeli na komputerze jest wyłączony UAC, a użytkownik należy do grupy użytkownicy, to widocznie administrator jego systemu faktycznie nie chce, żeby ten miał uprawnienia administratorskie... Chyba wyświetlę takim komunikat, że mają się gonić...

0

A jak się zachowują instalatory? Np jakiś instalator z Wix-a albo Install Shield? Mówi spadaj czy jednak da się jakoś instalacje przeprowadzić? Jeśli się da, to znaczy że można i podnieść uprawnienia.

2

Nie mam dużej wiedzy w temacie administracji, mam nadzieję, że nie napiszę głupot;)
Samo UAC, jak rozumiem, nie ma związku z uprawnieniami danego użytkownika. Jeżeli ktoś nie ma praw admina, nie wykona operacji, które takich praw wymagają, niezależnie czy UAC jest włączone, czy nie. UAC polega jedynie na tym, że jeśli jest włączone, każda aplikacja uruchamia się domyślnie z niższymi uprawnieniami. W momencie zapotrzebowania na wyższy poziom (np. przy modyfikacja pewnych części rejestru) przy włączonym UAC pojawia się okienko z ostrzeżeniem i możliwością zablokowania dostępu aplikacji. Po wyłączeniu UAC jedynym, co się zmienia, jest to, że aplikacje uruchamiają się od razu z uprawnieniami, jakie ma zalogowany użytkownik (i nie ma żadnych wyskakujących okienek pytających o potwierdzenie).
Trochę mylący jest fakt, że opcja "uruchom jako administrator" jest zawsze dostępna; po jej wybraniu, jeśli użytkownik nie ma uprawnień, aplikacja i tak uruchomi się w normalnym trybie (bez żadnej informacji).

othello napisał(a):

A jak się zachowują instalatory? Np jakiś instalator z Wix-a albo Install Shield? Mówi spadaj czy jednak da się jakoś instalacje przeprowadzić? Jeśli się da, to znaczy że można i podnieść uprawnienia.

Powie "spadaj". Nie mam w pracy uprawnień administratora na desktopie, więc zmagam się z tym problemem dość często;)

0

Ok ale nie rozumiem jakoś, co ma wspólnego UAC z opcją "Uruchom jako administrator". Po wybraniu tej opcji i wpisaniu hasła administratora powinno chyba zadziałać. Chyba że o czymś nie wiem. Nie masz administratora = nie masz hasła administratora. JA to tak rozumiem.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1