[C#] C# na linuksie

0

Cześć!

  1. Czy obecny stan zaawansowania projektu Mono pozwala na wygodną pracę z C# wyłącznie na linuksie?
  2. Czy wśród czytających ten post jest osoba która pracuje z C# bez windowsa i komercyjnych aplikacji (i może się podzielić wrażeniami)?

(jestem Javowcem, który rozważa przyuczenie się podstaw C# - z ciekawości. Chciałbym uniknąć instalacji windowsów, a zamiast tego pracować na linuksie w open-source'owym ide)

0

Powiem ci że osobiście nie dziergam w C#(no parę razy mi się na windows zdarzyło w sumie).
Ale wiem co nieco o stanie projektu mono
Z tego co się orientuje jest zgodny z wersją 2.0(aczkolwiek wiem że i tam są problemy)
IDE pod linuks jest takie sobie.
Pozostają też wątpliwości natury prawnej a to dlatego że w umowie między Novellem a MS jest wyraźnie napisane że ochrona patenotwa w przypadku mono i innych projektów obejmuje tylko novella i jego klientów do 2009. Choć niby Ms mówił że nikogo nie będzie za to pozywał.
Jak chcesz to możesz rozważyć postawienie windows na maszynie wirtualnej np. świetnym virtualbox.
edit:
Jeśli idzie o takie technologię jak silverlight to w mono z nią jest spory problem w większości nie działa

0

Sporo ludzi tworzy tylko w Mono - w końcu jest garść projektów Open Source, na Linuksa, któe są w tym pisane. Jednak duża część z nich nie korzysta z Windows Forms, a z GTK#, co implikuje inny sposób tworzenia formatek, inne kontrolki i konieczność doinstalowania GTK# na Windows.

Gorzej jest właśnie z niektórymi specyficznymi elementami .NET 2.0: ASP.NET działało tak średnio dobrze (ostatnio jednak sprawdzałem Mono w wersji 1.6 coś, aktualnie na 1.9 w ogóle mod_mono do Apache nie chciał się uruchomić jak trzeba), a o .NET 3.0 można zapomnieć: nie ma wsparcia dla WPF, WCF i WF, aczkolwiek WCF jest częściowo planowany (nie wiem na ile mam aktualne informacje). WPF/E, Silverlight znaczy, miał (przynajmniej tak na konferencji MIX08 mówił de Icaza) mieć w tym miesiącu działającą wtyczkę pod Linuksa (Moonlight), ale na pewno nie ma żadnych wygodnych narzędzi do tworzenia (tak, w Vimie można pisać kod XAML, ale nie nazwę tego "wygodnym tworzeniem aplikacji Silverlight" ;-)).

Za to o ile pamiętam z wykładów z MIX08 to Mono miało już wspierać największą nowość .NET 3.5 czyli LINQ (wraz z C# 3.0).

I pamiętaj, że są tacy, którzy uważają bezwzględnie, że Linux powinien być "100% Microsoft free" i że Mono to zło wcielone ;-)

0

A jak jest wlasciwie z implementacja frameworka .NET 2.0 jezeli chodzi o Windows Forms? Bo ja niedawno probowalem tego uzyc, ale mam wrazenie ze na dzien dzisiejszy w ogole nie dziala.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1