Pomoc przy ERD

0

Witam

A więc mój problem się następująco przedstawia. Mam zrobić system rezerwacji zasobów w J2EE coś jak rezerwacje sal, rzutników, samochodów. Po prostu wszystkiego w jednym. Każdy z tych zasobów może mieć różne parametry np. samochód: ilość miejsc, silnik itp; sala: ilość miejsc, czy ma rzutnik, laptopa itp. System ma być dowolnie konfigurowalny czyli w każdej chwili można dodać nowy zasób z nowymi parametrami, np komuś uwidzi się dodać zasób LAPTOP z parametrami procek, ram, OS itd. I jak tu teraz to upchać w tabele w bazie danych. Problemu by nie było gdyby dla każdego zasobu tworzyć nowa tabele z parametrami tegoż zasobu, ale właśnie nowych tabel tworzyć nie można, zastrzeżenie wykładowcy. Już myślałem nad czym takim:

Zasoby(PK id_zasobu, FK typ_zasobu, nazwa_zasobu)
1
do
n
zasob_do_parametr(PFK id_zasobu,PFK id_parametru)
n
do
1
Parametry(PK id_parametru, nazwa_parametru, typ_parametru, wartosc_parametru)

Czy coś takiego będzie działać? Ewentualnie jakieś inne rozwiązanie. Baz danych nie lubię i jestem w nich praktycznie zielony, więc wszelkie sugestie mile widziane. Z bazą rezerwacji myślę że sobie już poradze.

Ma ktoś jakieś pomysły?

0

A moze

Zasoby (ID, Nazwa);
Parametry(ID, ZasobyID, Nazwa, Wartosc);

0

Mnie bardziej podoba się pierwsza myśl kolegi schizo85.
Powód? Brak powielania danych, aczkowliek wartosc parametru z tabeli parametry, przenioslbym do zasob_do_parametr. W ten sposob tabela Parametry staje się tabelą słownikową, w której można zawrzeć np typ wartośc,i jakieś warunki jakie musi spełnić wartość danego parametru, etc a tabela zasob_do_parametr przechowuje jedynie wartosci danych parametrow zasobu. Łatwo to później oprogramować, ubrać w jakieś widoki etc

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1