Jaka baza na poczatek sql czy oracle a moze inna?

0

czesc nie wiele wiem na temat baz danych dlatego kieruje do was nastepujace pytanie
aktualnie znam bardzo dobrze C++ (pracuje na MS VS2008), i nie najgorzej html
za kilka dni planuje sie zaczac uczyc ASP.net juz nawet mam dosc obszerna i polecana ksiazke, mowie za kilka dni bo do tego czasu chce opanowac C# pojdzie mi z tym raczej bardzo szybko ze wzgledu na znajomosc C++ a ponoc do nauki asp.net jest on bardzo przydatny
wiec mam pytanie do ludzi ktorzy znaja sie swietnie najlepiej na roznych rodzajach baz danych czego warto sie nauczyc jesli chodzi o bazy? jestem laikiem jesli chodzi o te sprawy wiec prosze o wyrozumialosc a wiec SQL czy oracle czy jeszcze inna? szukalem juz co nie co na ten temat ale chcial bym uslyszec wypowiedz osoby ktora sie zna na tym slyszalem ze oracle jest zdecydowanie szybsza od sql jednak podobno utrzymanie jest kosztowniejsze czy mogl by mi ktos przedstawic dokladniejsze szczegoly? dodam ze chcial bym w przyszlosci wykozystywac baze do bardzo naprawde bardzo obszernego portalu na ktory mam juz pomysl a wiec zalezy mi na predkosci oraz bym mogl wykozystywac ja w roznych jezykach programowania chociazby takich jak powyzej ale oczywiscie nie tylko
Od razu mowie ze nie jest mi straszna skomplikowana skladnia czy duzy posiom trudnosci ale jesli jedna baza jest trudniejsza od drugiej warto zebyscie i to napisali
z gory dziekuje i pozdrawiam serdecznie :)

0

Oracle jest bazą SQL, zatem jeżeli ktoś mówi, że Oracle to nie SQL to jest głupi.

Oracle na początek, jak nie znasz SQL, to nie najlepszy wybór. Jest duży, skomplikowany, bardzo zagmatwany i najprawdopodobniej nie będziesz wstanie wyciągnąć z niego 5% jego możliwości.
Osobiście na początek polecam Postresa. Otwarty, szybki i wydajny silnik z dużym wsparciem ze strony community. Możesz też używać MySQL (NK na tym śmiga) by pouczyć się co i jak.

No i na koniec zdefiniuj duży portal.

0

A stać cię na Oracle? :)
A stać cię na pełną wersję MS SQL Server?

ORA jest zdecydowanie szybsze, ale:

  1. Na linukie;
  2. Wkompilowane w jądro.

pozdrawiaMM

0

Zastanawiam się jak głęboka jest twoja wiedza jeżeli na naukę każdego języka poświęcasz... kilka dni... ale nie o to pytałeś, więc wracam do meritum.

Po pierwsze SQL to język zapytań, za pomocą którego można komunikować się z bazą danych. SQL to nie jest baza danych! Nie wiem jak można porównywać SQL z Oracle, jeżeli Oracle również korzysta z SQL. Widzę, że twoja wiedza jest bardzo pobieżna i pierwsze co powinieneś zrobić to poczytać na wikipedii (chociaż to nie jest idealne źródło) co to w ogóle jest baza danych i co to jest SQL albo co to jest DBMS. W następnej kolejności znajdź jakiś kurs SQL-a i poświęć mu może nieco więcej czasu niż "kilka dni". W celach edukacyjnych możesz wykorzystać bazę MySQL, PostgreSQL, Firebirda (darmowe) albo ewentualnie darmowe i mocno okrojone wersje komercyjnych baz danych czyli MSSQL i Oracle. Język SQL w każdej z tych baz wygląda nieco inaczej, są to nieco inne dialekty, jednak generalnie nadal są do siebie bardzo podobne. Na razie nie powinieneś się zastanawiać nad tym, która z tych baz jest szybsza albo którą będziesz mógł wykorzystać później do swoich celów, a to dlatego, że najpierw musisz gruntownie poznać podstawy budowy baz danych, język SQL, zasady którymi powinien się kierować każdy architekt i programista baz danych, a dopiero później wejdziesz w szczegóły polegające na wykorzystywaniu narzędzi dostarczanych z bazą danych oraz w kwestie administracyjne, którą chcąc nie chcąc każdy powinien znać (nawet programista) w jakimś tam stopniu.

0

Polecałbym ci do nauki SQL OraclaXE + SQLDeveloper super sprawa. Do tego na stronie Oracla masz tutorial o OracleXE opisujący jego instalację wraz z wykorzystaniem technologi .NET i Javy. Jeżeli chcesz bazkę do strony to raczej pozostaje ci MsSQL lub jeszcze bardziej MySQL z prozaicznego powodu dostępności. Osobiście szukam jakiegoś hostingu z Oraclem i niestety :( Może ktoś zna? Poza tym polecam potrenować na sql-ex.ru . Niezła sprawa :)

0
Marcin.Miga napisał(a)

A stać cię na Oracle? :)
A stać cię na pełną wersję MS SQL Server?

Po co mu pełna wersja?
Nie wiem, jak jest z Oracle, ale MS ma SQLServer Express, które jest całkowicie za darmo. Ma ograniczenie co do ilości połączeń i jest trochę okrojone, ale w zupełności wystarczy nawet do ogromnych systemów.

0

Co do porównania "SQL'a z Oraclem" to podejrzewam że chodzi o MSSQL vs Oracle. Tak jakoś ostatnio zauważyłem, że wiele osób (dystrybutorzy softu, wdrożeniowcy) pod pojęciem SQL ma MSSQL'a, chociaż wcale mi się to nie podoba.

Jak potrzebujesz bazy do portalu, to najbardziej naturalnym wyborem jest IMHO MySQL. Zamiast opanowywać C# opanuj w te kilka dni PHP'a (po C++ też Ci będzie łatwo) i masz już standardowy tandem do tworzenia aplikacji www.

0

A dla czego nie PostgreSQL ?? Miałem przyjemność programowania tej bazy i muszę przyznać że jest jest dość sympatyczna. Ewentualnie mogę polecić jeszcze MSSQL w wersji Express na początek bo również w niej pracuje i praca jest przyjemna szczególnie w Sql Server Managemnet Studio . Co do Oracle to nie miałem z nią styczności od wersji 10g ale tu muszę przyznać ze ta baza jest raczej dedykowana dla korporacji na początek nie polecam zabierania się za tego giganta.

0
Rady napisał(a)

A dla czego nie PostgreSQL ?? Miałem przyjemność programowania tej bazy i muszę przyznać że jest jest dość sympatyczna. Ewentualnie mogę polecić jeszcze MSSQL w wersji Express na początek bo również w niej pracuje i praca jest przyjemna szczególnie w Sql Server Managemnet Studio . Co do Oracle to nie miałem z nią styczności od wersji 10g ale tu muszę przyznać ze ta baza jest raczej dedykowana dla korporacji na początek nie polecam zabierania się za tego giganta.

postgres jest skurwialy tylko nie ma nic lepszego za free :/ na poczatek odradzam, zarzadzanie postgresem i jego bledy z d**y moga doprowadzic do zawalu :P

0

@Marcin.Migam, ostatnio placisz Oraclowi tylko za support, a licencje kupujesz na stacje powyzej dwóch procesorów.

@cepa, przesadzasz.

0
Koziołek napisał(a)

@cepa, przesadzasz.

Ale tylko trochę. Ogólnie potwierdzam tą opinię.
Przykład: Jakiego typu jest pole, które jest konkatenacją kilku łańcuchów (string)?
Odpowiedź: Typu memo.
Komentarz: Żeby takie coś wymyślić, chyba trzeba być specjalistą od zaciemniania spraw jasnych.

0

Witam

Ciekawe pytanie zostało postawione ;-)
Jakiej bazy używać ;-)

  1. Ponieważ jak piszesz znane cio jest VS2008 a zamierzasz uczyć sie C# i ASP.NET moze VB.net to naturalnym krokiem było by skłonienie się w kierunku bazy firmy Microsoft czyli MS SQL Server.

  2. Na moje odpowiednia była by każda baz wspierające SQL 92 a wiec podstawowy SQL. Wszytkie wyższe stamndaryzacje SQL są dedykowane na dany server czyli każdy producent robi to wg. swojego uznania.
    I tu dochodzimy do kluczowej sprawy czy kod (logike biznesowa) będzie ralizować apliakcja czyli gruby klient czy to w C# czy ASP czy baza danych cienki klient z wykorzystaniem procedur, funkcji, kursorów etc. czyli tego w czym mogą się różnic poszczególne składnie czy to bedize TSQL(MSSQL) czy PLSQL.(oracle).
    Zakladajac ze kladziesz na rozwój kodowania c# i ASP net wszelkie obróbki danych pobranych prostymi SQL bedziesz chcial implementowac w tych jezykach a wiec standard SQL 92 wystarczy i kazda baz spelniajaca go bedzie odpowiednia ;-)
    Radze jakas mała baze nie zrzerajaca duzo zasobów, wydajnosc w tym przypadku i sklowalnosc nie jest twoim priorytetem wiec MSSQL Express byl by OK baza do 4GB i wsparcie ram do 2GB do tego proponuje sciagnac free TOAD do MS SQL Server i zycze milej zabawy.

Pozdr
Azazel

Ps. Jak bedziesz chcial bardziej zgłębić SQL to juz musisz wiedziec jaka technologi chcesz poznac czy MSSQL czy ORACLE czy DB2 i na dana specyfikacje sie nastawic.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1