zasada działania algorytmu sha1 i md5

0

Mam taki problem wiadomo, że algorytmy sha1 i md5 szyfrują dane i moga zaszyfrować dowlny tekst i zawsze zaszyfrowane dane mają taką samą ilośc znaków czyli możliwość czyli to jest 62 do potęgi długość znaków danego algorytmu wiadomo, że w sha1 jest to większa długość znaków, ale przecież możliwość napisania jakiegoś tekstu to jest ułożenie znaków do nieskończoności bo wiadomo że możemy napisać tekst 1 znakowo i będzie on zaszyfrowany taką samą ilością znaków co tekst z 1000 znaków, ale przecież te kombinacje znaków się w SPACJA końcu wyczerpią no bo 62 do potęgi długości znaków jest liczbą skończoną, a tekst jaki możemy ułożyć do liczba nieskończona więc mnie interesuje jak ten algorytm działa awikipedi nie mogę do końca zrozumieć.

0

SHA-1 i MD5 nie szyfrują danych. To są funkcje skrótu.

Służą głównie do sprawdzania integralności danych, tzn dzięki nim możesz sprawdzić poprawność danych z dużym prawdopodobieństwem. Służą także jako element systemów szyfrowania, ale same w sobie nimi nie są. Możemy jednak mówić np o haszowaniu hasła, co ma na celu ukrycie hasła w czystej (tzn oryginalnej) postaci. Dalej jednak nie jest to szyfrowanie samo w sobie, bo w ogólności funkcji skrótu nie da się jednoznacznie odwrócić.

0

@tomi0001 to są funkcje skróty i z natury są JEDNOKIERUNKOWE. To znaczy że NIE DA się ich dekodować. Wynika to m.in. z tego o czym napisałeś -> mogą nam sie "skończyć" wszystkie możliwe hashe i co wtedy? Otóz wtedy mamy tzw. kolizję. Nieskończenie wiele ciągów moze dawać identyczne hashe. Korzysta się z tej własności podczas "łamania" hashy -> żeby zalogować się na twoje konto wystarczy że ktoś znajdzie jeden z ciągów które dają identyczny hash jak twoje hasło.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1