Szyfrowanie kluczem / deszyfrowanie hasłem

0

Chciałbym zaszyfrować dane, ale w ten sposób że mogłyby być one zaszyfrowane za pomocą klucza / hasha wygenerowanego z hasła, natomiast do odczytania tych danych ma nie wystarczyć już sam klucz / hash tylko potrzebne ma być całe hasło.

Macie jakieś pomysły? Czy potrzebuję tu szyfrowania asymetrycznego? To musi być w dodatku szybkie i w miarę bezpieczne :/

0

właśnie RSA jest za wolne
wygenerowanie pary kluczy jest bardzo czasochłonne, a każde szyfrowanie ma być innym hasłem

0

A kto ci karze robić RSA na wszystkim?
Standard jet taki: generujesz przypadkowy klucz, szyfrujesz nim treść normalnym symetrycznym algorytmem, następnie kluczem publicznym RSA szyfrujesz klucz i dołączasz go do zaszyfrowanej wiadomości.
W drugim kierunku (podpis cyfrowy) liczysz hash dla wiadomości i kluczem prywatnym szyfrujesz hash.

0

każe*

no dobra, wiem jak działają podpisy cyfrowe ale ciężko mi to przełożyć na tę sytuację
tj. user ma podać tylko hasło, bez trzymania klucza - jak przełożyć hasło na klucz prywatny? W takim AESie nie ma problemu - wystarczy utworzyć klucz z hasła zwyczajnie hashując hasło, ale w RSA klucze muszą być generowane w ściśle ustalony sposób.

Nie mogę też po prostu zahashować klucz symetrycznie bo wtedy to wszystko nie spełnia swojego zadania i wracamy do punktu wyjścia w którym wystarczy znać hash hasła a nie samo hasło...

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1