Poprawność częściowa - dowód[pomocy]

0

Witam , mam pewne zadanie do rozwiązania :X proszę o pomoc : (

Przeprowadzić dowód poprawności częściowej następującego programu:

ALFA :{n => 1}
x: =1; y:=0;
while x<n do
y:=y+ 2x;
x:= x+1
{y=2 ( n(n+1)/2 ) }

Z tego co wiem , mamy warunek początkowy(alfa) i warunek końcowy(beta) . Warunek poczatkowy musi sie zgadzac ,aby zachodziła poprawnosc czesciowa.

a więc:

Warunek alfa (n=>1) , X=1 , a warunek w pętli to x<n => 1<1 - FALSE

Proszę o pomoc : )!!

0

up?
Czyli nikt nie jest wstanie mi pomóc :/ ??

0

Jedyny sposób sprawdzenia poprawności podanego programu to puszczenie przez kompilator - przeszło = poprawny; nie przeszło = nie poprawny.
Sprawdzenie poprawności w przypadku kodów określa się w porównaniu z podanym zadaniem, u ciebie nie podano.
Sprawdzenie poprawności musi dotyczyć kodu w którym wiadomo co po czym następuje i co zawiera, w twoim nie wiadomo.
Podsumowując to co podałeś nie jest zadaniem tylko jakimś ... (wstawić odpowiednie słowo).

0
_13th_Dragon napisał(a):

Jedyny sposób sprawdzenia poprawności podanego programu to puszczenie przez kompilator - przeszło = poprawny; nie przeszło = nie poprawny.
Sprawdzenie poprawności w przypadku kodów określa się w porównaniu z podanym zadaniem, u ciebie nie podano.
Sprawdzenie poprawności musi dotyczyć kodu w którym wiadomo co po czym następuje i co zawiera, w twoim nie wiadomo.
Podsumowując to co podałeś nie jest zadaniem tylko jakimś ... (wstawić odpowiednie słowo).

Przedmiot : Teoretyczne podstawy informatyki

Zadanie z egzaminu, dokładnie znak w znak z kartki!

Potrafię indukcyjnie to rozwiązać , przy założeniu ze warunek (WHILE X<=N) ,a jest x<n .... . Jakies sugestie plox?

0

Jeżeli pod while podchodzą dwie instrukcji to sumujesz:
2+4+6+... +2*(n-1)
Z równania na sumę ciągu arytmetycznego mamy:
(n-1)(2+2(n-1))/2
uproszczając:
(n-1)(2+2n-2)/2
(n-1)2n/2
n*(n-1)

0

"Algorytm jest błędny całkowicie, dla każdego n wynik algorytm zwraca n*(n+1). @_13th_Dragon pokazał wyżej, że algorytm zwraca zawsze n*(n-1). - bogdans 2013-02-12 17:48 "

Ok , ale treść zadania brzmi "udowodnij" , a nie sprawdz czy algorytm jest poprawny czy nie. Prowadzacy jest pedantem i jezeli sie pomylil ... - NIE SĄDZE.

Treśc podałem cała (dane). Ma ktoś jakieś pomysły?

0 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 0