IRR? Co i jak?

0

Witam

Mam taki problem z wiązki z hs, bo zbytnio w finansach nie siedzę, a jeśli chodzi o matematykę, to też nie za bardzo ogarnąłem ten wzór, który jest na wiki.
user image
Jak to policzyć? Ogólnie ja sobie wzór po przestawiam jak trzeba, tylko zbytnio nie wiem o co chodzi z tymi oznaczeniami =).

CFt - dla każdego okresu mam podane
I0 - też to mam podane
t - też mam
tylko nie wiem o co chodzi z tym E na początku? O co chodzi? Wartość, czy może jakaś funkcja, etc? Może ktoś do tego jakiś przykład matematyczny podać, np. 1, 1, 1 przez 3 lata i stopa ileś tam żebym mógł to ogarnąć matematycznie.

0

to nie E tylko Sigma. oznacz sumę od do:

http:// forkosh.dreamhost.com/mathtex.cgi?\sum_{i=1}^n%20i=1+2+3+...+n
btw. zjeb*** linki są na tym forum do obrazków i w ogóle. ucina backslasha (usun spacje miedzy http:// a_linkiem)

0

A wolno to tego jakiś przykładowy wzór liniowy (typu a + b = c) zrobić? Dane mogą być obojętne, bo nadal tego nie widzę z tymi oznaczeniami :(.

0

hehe,
weź sobie człowieku załatw pierwszą lepszą książkę do finansów to tak znajdziesz odpowiedź.
A zadane przez Ciebie pytanie czym jest E mnie powaliło!

by the way
mogę Cię naprowadzić, że powyższy wzór jest związany z inflacją - wiesz co to takiego?
a jeśli mówisz, że w necie nie ma jasno wytłumaczonego tego wzoru lub pojęcia "wewnętrznej stopy zwrotu" to znaczy, że nawet nie starałeś się sam odnaleźć odpowiedzi - więc nie oczekuj, że ktoś Ci da rozwiązanie za ładny uśmiech.

0

Mnie czym jest "E" uczono chyba koło 4 klasy podstawówki... Teraz pewno nie ma tego nawet w programie liceum.

0
somekind napisał(a)

Mnie czym jest "E" uczono chyba koło 4 klasy podstawówki... Teraz pewno nie ma tego nawet w programie liceum.

Nie przesadzaj, wydaje mi się że jest.

0

Dobrze, że w tym wzorze nie było literki "I" :D - to dopiero byłby hardcore :P

ohh, jednak jest literka "I" - ale chodziło mi o tą "literkę" w miejscu "E"

0
piternet napisał(a)
somekind napisał(a)

Mnie czym jest "E" uczono chyba koło 4 klasy podstawówki... Teraz pewno nie ma tego nawet w programie liceum.

Nie przesadzaj, wydaje mi się że jest.

Nie ma, uwierzcie na słowo. Przynajmniej do początków klasy maturalnej nie ma na pewno, potem też raczej nie, bo przeleciałem po podręczniku, żeby sprawdzić.
Jedyną sigmą jaką poznaje uczeń liceum przy dzisiejszym wykastrowanym programie jest mała sigma jako symbol odchylenia standardowego.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1