Nauka algorytmów

0

Z jakich stron polecacie się uczyć algorytmiki?

0

ja polecam książki. W książce jest to bardziej szczegółowo omówione.

1

Sztandarowa pozycja: Cormen - Wprowadzenie do algorytmów

1

Jeśli chodzi o takie klasyczne algorytmy to jw Cormen, jeśli chodzi o poćwiczenie algorytmicznego myślenia to polecam zadania ze SPOJa ;)

0

może coś na początek tutaj: http://www.algorytm.org/

0

Podstawy podstaw: Algorytmy (Sysło, Pascal), dalej (trudniejsze pozycje) algorytmy i struktury danych (Banachowski, Pascal), Wprowadzenie do algorytmów (Cormen, Pseudokod, podobny do Pascala, trochę z C), Kombinatoryka dla programistów (Lipski, Pascal/C++, jest to książka rozszerzająca zagadnienia jednego działu), Rzecz o istocie informatyki algorytmika (Harel, Pseudokod, po Polsku)
Matematyka przydatna w algorytmice: Matematyka konkretna (Graham).
Do ćwiczenia oprócz Spoja jeszcze main (zawiera zadania zarówno łatwe, jak i te z konkursów informatycznych). W nawiasach podani autorzy, oraz języki programowania, jakich znajomość się przydaje przy czytaniu.

0

Lipskiego bym jednak pod uwagę nie brał, chyba ze ktoś jest masochistą albo wielkim fanem matematyki dyskretnej. A Harel to chyba raczej jako literaturę popularnonaukową a nie podręcznik algorytmiki.

0

Lipskiego bym jednak pod uwagę nie brał, chyba ze ktoś jest masochistą albo wielkim fanem matematyki dyskretnej.

A trudna taka ta książka, bo jej w ręku nie miałem (i z wymienionych matematyka konkretnej też nie), ale ludzie ją polecają, więc zamierzam niedługo kupić, więc czy ona jest naprawdę taka trudna? I czy dobry z matematyki (lecz nie najlepszy) uczeń 2 liceum ma szansę zrozumieć jej treść (oczywiście czytając od początku)? Chciałbym się jak najlepiej przygotować do olimpiady, a tam jest sporo zadań z teorii grafów, więc by mi się przydała (bo jeśli nie z tej książki się tego nauczyć to z której), tylko czy ją zrozumiem. Oczywiście na razie z tego co widzę wystarczyło by mi przeczytać 3 rozdziały, tylko właśnie czy mam szansę im podołać?

0

Żeby zrozumieć Lipskiego wypada najpierw dobrze rozumieć matematykę dyskretną. Jeżeli nie jesteś pewny to przejdź sie do biblioteki to może będziesz mógł wypożyczyć, ewentualnie przejrzyj książke w księgarni.

0

@JumpSmerf tylko sie będziesz niepotrzebnie frustrował próbując ogarnąć o co w ogóle chodzi :P a mam wątpiwości czy na OI ci się to faktycznie przyda.

0

Do OI? Po finale tegorocznej mam zamiar opublikować swoje materiały, które stworzyłem w ramach nauki, więc jak coś to możesz się zgłosić via mail.

Z pozycji, które istnieją: Cormen, "The Algorithm Design Manual" Steven S. Skiena, może Ci się przydać też "Algorytmika praktyczna w konkursach informatycznych" Stańczyka. Wykłady z http://was.zaa.mimuw.edu.pl/ też są niezastąpione :)

0

W książce Stańczyka algorytmy są w C++, w wykładach z algorytmiki (przynajmniej z tych co widziałem) też, a ja zamierzam pisać programy w pascalu (zresztą w najlepszych książkach algorytmicznych kod jest albo w pascalu, alby w czymś bardzo zbliżonym), więc zbytnio mi się to nie przyda (mógłbym się nauczyć C/C++ do tej pory, ale po co jak mogę ten czas poświęcić na naukę algorytmów - tamtych języków nauczę się pewnie dopiero na wakacjach przed pierwszym rokiem studiów).
Pozycje anglojęzyczne odpadają - nie jestem na takim poziomie, żeby czytać książki po angielsku (mimo iż to bardzo dobra forma nauki, ale jednak przeczytanie strony po Polsku zajmuje o wiele mniej czasu niż po angielsku).
Poza tym jeśli tu mają być wszystkie materiały, to ogrom informacji można znaleźć na http://wazniak.mimuw.edu.pl/index.php?title=Strona_g%C5%82%C3%B3wna łącznie z ćwiczeniami.

0

Pisanie na OI w Pascalu to BARDZO zły pomysł. Będziesz musiał podstawowe struktury danych klepać samemu, co najczęściej zabiera trochę czasu, a wierz mi, na OI go nie ma.

0

To zobaczę jeszcze jak już będę umiał rozwiązać niektóre zadania, to najwyżej jeśliby się udało przejść dalej to zmieniłbym język (co by nie mówić w I etapie jest sporo czasu).

0

Zapomniałbym chyba o najważniejszym, Niebieskie Książeczki. Cała masa świetnych tricków jest w nich zawarta. Czasem nawet i całe algorytmy (turbo-matching). ;)

0

Wiem o tym oczywiście. :)
Mam je już wszystkie, które były dostępne (niby było dostępnych 10, a przyszło mi 9, ale i tak mniejsza z tym) od ok. 2 tygodni w wersji książkowej.

0

Ja mam pytanie, czy ktoś jest mi w stanie dać namiary na księgarnie internetową, z książką "Wprowadzenie do algorytmów" Cormena ???

1

@Editioner wątpliwe bo już od jakiegoś czasu jej nie drukują. Musisz szukać na aukcjach.

1

Ja mam pytanie, czy ktoś jest mi w stanie dać namiary na księgarnie internetową, z książką "Wprowadzenie do algorytmów" Cormena ???

Nawet jeżeli jest ci potrzebna "na wczoraj" to nie kupuj na razie, a wypożyczaj z biblioteki.
Na aukcjach na allegro cena jest kosmiczna, a na jesień ma się pojawić nowe wydanie od PWN (z o wiele niższą ceną) - ja czekam na nowe wydanie, a na razie mam z biblioteki, po prostu inaczej się kompletnie nie opłaca.

0

Właśnie znalazłem tę książkę w bibliotece i tylko jest jeden problem/pytanie. To jest wydanie 4 - rok bodajże 2001 jak nie wcześniej, czy to nie powoduje, że taka książka jest w pewnej mierze nieaktualna ?

1

Książka o algorytmach przeterminowana? Raczej nie wyobrażam sobie czegoś takiego.

0

No to w takim razie, czym się w tym przypadku różni wydanie 4 od 8? Wiem, że może podchodzę do tego paranoicznie, ale nauka algorytmów jest dla mnie bardzo ważna ;)

2
Editioner napisał napisał(a)

Właśnie znalazłem tę książkę w bibliotece i tylko jest jeden problem/pytanie. To jest wydanie 4 - rok bodajże 2001 jak nie wcześniej, czy to nie powoduje, że taka książka jest w pewnej mierze nieaktualna ?(...)
No to w takim razie, czym się w tym przypadku różni wydanie 4 od 8? Wiem, że może podchodzę do tego paranoicznie, ale nauka algorytmów jest dla mnie bardzo ważna

Różnice między wydaniami (Angielskimi - Polskich było więcej, ale pewnie dlatego, bo były poprawiane literówki itp.):

  • między I, a II dodany rozdział "Analiza probabilistyczna i algorytmy randomizowane", pewnie też poprawione literówki itp. (sam korzystam z wydania I);
  • między II, a III (które to w Polsce ma wyjść w tym roku) dodano 20 nowych algorytmów i 100 nowych zadań (z tego co zrozumiałem - na youtubie jest filmik jak jeden z autorów mówi o różnicach).
    Algorytmy nie zostały zmienione, bo to nie jest jakaś technologia, która się zmienia. Co najwyżej czasami są wymyślane jakieś nowe, ale takie są najczęściej opisywane w literaturze specjalistycznej - zajmującej się tylko danym tematem (mimo to oczywiście jeżeli chce się wiedzieć czy jakieś nowe algorytmy powstały w ostatnim czasie to trzeba sięgnąć po anglojęzyczne strony internetowe). Jak sama nazwa mówi to jest "tylko" (lub aż ;) ) wprowadzenie do algorytmów. Nie da się nawet na ponad 1100 stronicowej książce opisać opisać dokładnie każdego działu algorytmów i jeszcze matematyki którą się wykorzystuje do projektowania i analizy algorytmów.
    Jeżeli nauka algorytmów jest dla ciebie taka ważna to po przeczytaniu Cormena proponuję literaturę specjalistyczną (teoria grafów, geometria obliczeniowa) tu masz literaturę algorytmiczną: http://oi.edu.pl/php/show.php?ac=p173000&module=show&file=oi18/literat
    Po przeczytaniu Cormena, Banachowskiego, Knutha, którejś książki o Teorii grafów, geometrii obliczeniowej i matematyce dyskretnej (i naturalnie zrozumieniu ich, oraz robieniu zadań w nich zawartych) możesz zajmować wysokie miejsca w konkursach algorytmiczno-programistycznych. :)
0

Aha, no to w sumie OK, uspokoiłeś mnie tym... na razie skorzystam z tego "czwartego" wydania, a na jasień, jak było tu już mówione kupię sobie nowe wydanie ;) Wielkie dzięki ;)
Za spis innych literatur algorytmicznych też dzięki ;) Wszystko się na 100% przyda ;)

0

Nawet jeśli powstają nowe algorytmy, to te 'stare' nadal obowiązują, więc tak czy siak są do zapoznania się ;)

0

A ja w temacie zapytam czy ktoś ma na swoim komputerze kopie pdf'a "Algorytmika Praktyczna w konkursach Informatycznych" Piotr Stanczyk? Szukałem na necie i chyba wykasowali to , bo nigdzie nie mogę znaleźć... j

0

A ja w temacie zapytam czy ktoś ma na swoim komputerze kopie pdf'a "Algorytmika Praktyczna w konkursach Informatycznych" Piotr Stanczyk? Szukałem na necie i chyba wykasowali to , bo nigdzie nie mogę znaleźć... j

To chyba mamy inne Google:
http://bit.ly/smnQ3m

--edit--
OK, może zbyt złośliwie.
Pierwszy wynik w Google: http://users.v-lo.krakow.pl/~climek/ebooki/stanczyk.pdf
Trzeci wynik w Google: http://www.torrentcrazy.com/torrent/3765823/algorytmika-praktyczna-w-konkursach-informatycznych-piotr-sta-czyk.pdf
etc.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1