Przycisk "nadkatalog" w Windows 7

0
dzek69 napisał(a)

no nie wiem, nie wiem, u mnie XP SP3 PL legal i C:\Windows\system32\progman.exe jak byk siedzi i czeka :) Tylko po otworzeniu tego aplikacja od razu się zamyka

No właśnie to jest to. Pod SP2 jeszcze normalnie działał.

0

Windowsowiec napisał:

Chciałem na próbę podmienić explorer.exe na ten z Windows XP.
Z tego co kojarze to mozna podmienic powloke systemowa miedzy reactOS'em, a... ktoryms systemem z linii nt. Jak bardzo chcesz to mozesz sprobowac, chociaz mysle, ze to zadziala tylko z nt 4.0

0
dzek69 napisał(a)
Azarien napisał(a)

Za to aż do Windows XP SP2 istniał znany z Win 3.x Menedżer programów, wycięty w XP SP3 dopiero.

no nie wiem, nie wiem, u mnie XP SP3 PL legal i C:\Windows\system32\progman.exe jak byk siedzi i czeka :) Tylko po otworzeniu tego aplikacja od razu się zamyka (nawet nie mrugnie okno, ale mrugnie w procesach).. Nie wiem czego, może mu hacki na themesy przeszkadzają?

Azarien napisał(a)

Pod SP2 jeszcze normalnie działał.

Akurat mam pod ręką XP SP2 na VM... Co mu przeszkadza? Przeszkadza mu brak funkcji main/WinMain/wtf - ta binarka to czysty prolog i epilog biblioteki standardowej + zasoby, realnego kodu aplikacji nie ma. To co kiedyś było to i tak nie była aplikacja z Win 3.1 tylko pełnoprawny plik PE, wymagający co najmniej Windows NT 4.0.

Czy mi się tylko zdaje czy w NT6 za pulpit wcale nie odpowiada explorer.exe?

cyriel napisał(a)

Z tego co kojarze to mozna podmienic powloke systemowa miedzy reactOS'em, a... ktoryms systemem z linii nt. Jak bardzo chcesz to mozesz sprobowac, chociaz mysle, ze to zadziala tylko z nt 4.0

Akurat ReactOS stara się być kompatybilny z XP, o ile pamiętam to powłokę z ROS można na XP przenieść spokojnie, na inne bym nie próbował.

0
Świętowit napisał(a)

To co kiedyś było to i tak nie była aplikacja z Win 3.1 tylko pełnoprawny plik PE, wymagający co najmniej Windows NT 4.0.

NT zaczęło się nie od 4.0, a od 3.1, i tam progman.exe był jeszcze główną powłoką systemu. I tak, był „pełnoprawnym” programem 32-bitowym.

0

Azarien napisał:

No właśnie to jest to. Pod SP2 jeszcze normalnie działał.
U mnie na xp sp2 jakos nie ma ochoty... Po odpaleniu dzieje sie dokladnie to samo co u Dzek69.

Świętowit(zwany rowniez.... ;p) napisał:

Akurat ReactOS stara się być kompatybilny z XP, o ile pamiętam to powłokę z ROS można na XP przenieść spokojnie, na inne bym nie próbował.
Jestes pewien? Zawsze mi sie wydawalo, ze ReactOs dazy do zgodnosci z nt 4.0(akurat ich stronka padla, wiec nie sprawdze).

Czy mi się tylko zdaje czy w NT6 za pulpit wcale nie odpowiada explorer.exe?

W Win 7(nt 6.1) explorer.exe odpowiada za pulpit, nie wiem jak w viscie.

0
cyriel napisał(a)

Azarien napisał:

No właśnie to jest to. Pod SP2 jeszcze normalnie działał.
U mnie na xp sp2 jakos nie ma ochoty... Po odpaleniu dzieje sie dokladnie to samo co u Dzek69.

To może do SP1. W każdym razie któryś z service packów do XP go psuł (plik pozostał, ale nie działa).

W Win 7(nt 6.1) explorer.exe odpowiada za pulpit, nie wiem jak w viscie.

explorer.exe odpowiada za pulpit, pasek zadań i menu start od czasów Windows 95. można się przekonać ubijając wszystkie instancje explorer.exe, pod Vistą również.

0

O progman.exe to już w win 95 zapomniałem ...

Ciekawe jakie genialne poprawki wprowadzono miedzy wersją 5.2.3790.3959 a wersją 5.2.3790.1830 :)

Te pliki i tak nic (przynajmniej) sensownego nie robią poza tym, że dostarczając jeszcze niektórym aplikacja ikonek (w tym niektóre bzdety z vs8).

0

W Windows 95 i 98, w WIN.INI był taki wpis "shell=explorer.exe", który odpowiadał za uruchamianie explorer.exe. Można zmienić na "shell=progman.exe" i mamy menedżer programów jako główną powłokę i bez paska zadań. Oczywiście w to miejsce mozna dać dowolny plik exe i ten plik będzie uruchomiony przy starcie Windows, bez ikon na pulpicie i bez paska zadań.

W Windows XP ani w SYSTEM.INI ani w WIN.INI nie ma takiego wpisu. Co decyduje o wyborze explorer.exe?

0

Rejestr.

Co do shella to trochę mi się popieprzyło - Desktop Window Manager chodzi jako oddzielny proces. Progman w nowszych systemach jak najbardziej wymaga NT 4.0, efekt kompilacji nowszymi narzędziami (przecież co SP to nawet Notatnik jest przekompilowywany).

0

No jasne, ze to tylko build ale po co ciągnąć takiego grata przez tyle lat. Na szczescie w win 2008 już go nie ma (w 2003 trzyma dzielnie jeszcze ikonki).

Swoja droga progman.exe mial jeszcze chyba jedno bardzo dzielne zadanie a mianowicie tworzenie wpisow do menu (dawne cos ala start a pozniej start) via DDE (to zalatuje win 3.11 i poczatkami windowsa jak jeszcze nie potrafilo sie uzywac interfejsu IShellLink.

A czy jeszcze wypasna nakladka nie byl winfile :)

0
andrzejlisek napisał(a)

W Windows XP ani w SYSTEM.INI ani w WIN.INI nie ma takiego wpisu. Co decyduje o wyborze explorer.exe?

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon,Shell
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon,Shell

shell domyślny oraz bieżącego użytkownika.

reichel napisał(a)

ale po co ciągnąć takiego grata przez tyle lat
Co powiesz na EDLIN, wciąż obecny w Viście, nie wiem jak w Win7.

0

W win7 tez jest :)
Miala byc odpowiedz na emacsa/vima, ale "troche" nie wyszlo i zostal... z sentymentu? ;p

0

Odpowiedzią na Emacs-a jest cały Windows, chociaż trochę wybrakowaną. O ile mnie pamięć nie myli to standardowa dystrybucja Emacs-a ma wbudowane więcej gier niż Windows 98.

0

nie słyszałem nigdy o EDLIN, co to, gdzie to?

0
Marooned napisał(a)

nie słyszałem nigdy o EDLIN, co to, gdzie to?

Edytor z czasów DOS-a 4.0

0

tak tak, ale mówią tutaj, że w nowych Okienkach jest, więc o namiar pytam :)

0

Marooned - wiersz polecen -> "edlin /?"
Emacs oprocz gier ma rowniez inne przydatne funkcje.... Tutaj windows sie chowa.

0

W WSS2008 jest w %windir%\system32\edlin.exe.

BTW W wersji x64 już go nie ma ;-)

0
Ktos napisał(a)

BTW W wersji x64 już go nie ma ;-)
to wiele wyjaśnia, testowałem w pracy
w chacie na XP rzeczywiście jest coś takiego.. a myślałem, że z DOSa nic już mnie nie zaskoczy 8-O [browar]

0

Mnie właśnie zaskoczył loader driverów w Windows. O ile dla aplikacji użytkownika (ring3), nawet głupiego Kalkulatora/Notatnika, wersja wymaganego systemu operacyjnego ma być nie większa niż wersja Windowsa (inaczej poleci '... nie jest prawidłową aplikacją Win32') o tyle dla loadera z KM ma znaczenie tylko to coby wymagany system był nie starszy niż Win2000 (ew. XP), inaczej kilka 'ficzerów' nie będzie dostępnych/aktywnych. Interesująca własność z punktu widzenia tworzenia malware'u/protectorów.

Wygląda na to, że Windows XP załaduje driver wymagający nawet NT 666.69. To się nazywa kompatybilność wsteczna(?)...

0

w chacie na XP rzeczywiście jest coś takiego.. a myślałem, że z DOSa nic już mnie nie zaskoczy

Pewnie dlatego, że go już nie było ani w DOS 6.x, ani w Win95/98.
Był za to w staaarych DOS-ach (np. 3.3) i jakoś ostał się w Windows NT (2000, XP, Vista)

0
cyriel napisał(a)

Zagadka - jak wyswietlic to okienko w win7. W xp to bylo proste, ale w "ulatwienia" 7 troche komplikuja sprawe :/

Nie wiem jak w Win7 (może tak samo), ale pod Vistę to robisz tak:

  • Nawigujesz do ekranu z połączeniami sieciowymi (Panel sterowania\Sieć i Internet\Połączenia sieciowe)
  • Jak okno te ma focusa to wciskasz lewy alt = wyskakuje menu główne okienka
  • Klik Zaawansowane -> Ustawienia zaawansowane... i masz to magiczne okienko
0

strzałka w górę to tylko zły nawyk
poza tym opcja nie wyrzucona - wystarczy kliknąć "backspace" (swoją drogą i tak zawsze tak robiłem, nigdy by mi się nie chciało tam najeżdżać myszką)
zmiana na klasyczny interfejs to głupota, czemu się nie przesiąść na dużo ładniejszy interfejs? chyba konfiguracja sprzętowa ci na to pozwala? zobaczysz że po tygodniu nie będziesz chciał wrócić, a ogólnie dużo przyjemniej będzie ci się pracować na komputerze
interfejs z poprzedniego wieku wcale nie wygląda profesjonalniej - wygląda... staro

w ogóle pokochałem ideę bibliotek w windowsie 7 i mało kiedy dzięki nim potrzebuję "ręcznie" nawigować po dysku twardym
zamiast szukać odpowiedników 15 letniego windowsa 95, naprawdę polecam przyzwyczajenie się do nowych funkcji
nad którymi to pracował i myślał zresztą cały sztab ludzi żeby były one wygodne i funkcjonalne jednocześnie

wyszukiwanie też bardzo fajne, może nie jest zbyt zaawansowane, ale przeciętnemu użytkownikowi wystarczą chyba takie opcje
można na przykład napisać

*.jpg datamodyfikacji:w zeszłym miesiącu rozmiar:>2MB szerokość:1024

albo w muzyce:

autor:inna gatunek:dance datautworzenia:wczoraj

czy też:

*.cpp "class MojaKlasa"

mi te opcje do tej pory jak najbardziej wystarczały

0
Marooned napisał(a)

Mi najbardziej brakuje klasycznego Menu Start - obecne z szukarką działa wolniej, trzeba pamiętać nazwę programu i potem i tak kursorem skakać [np. wpisuję "php" i pierwsze na liście mam "php", a dopiero potem "php manual" - w klasycznym menu wpisałbym np. "pap↑" i enter - i wiem, że odpali się manual [Programy -> Aplikacje -> Programowanie -> ↑ -> na samym dole mam manual] - wg mnie stare menu jest szybsze, do każdego często używanego programu mam unikalny skrót [ciąg liter i strzałek] - w nowym wszystko trzeba pisać, pamiętać nazwy.. no i nie ma porządku, hierarchii..

czemu nie zaczniesz pisać "manual" zamiast "php"? m a n, enter i u mnie włącza się php manual
dla mnie szybsze niż szukanie wzrokiem, a nigdy jakoś nie próbowałem wkuwać kombinacji typu "góra, prawo, dół, fire" dla każdego programu
poza tym często używane programy można sobie "zakotwiczać" w pasku zadań

0

poza tym opcja nie wyrzucona - wystarczy kliknąć "backspace" (swoją drogą i tak zawsze tak robiłem, nigdy by mi się nie chciało tam najeżdżać myszką)

Backspace to "cofnij" (do poprzednio oglądanego katalogu) a nie "w górę" (do nadrzędnego katalogu). Czasami to nie jest to samo.

0

czyli jednak zmienili działanie backspace? w xp to było "w górę"

@wtfisthisshit:
a ja nie lubię bibliotek, nie lubię maksymalnie uproszczonego wyszukiwania, nie lubię łączenia się przez net, gdzie jedyna opcja jaką mogę wybrać to nazwa sieci wifi a system chce resztę robić sam, a dokopać się do niektórych ustawień to pół godziny zmarnowane..
ogólnie, nie lubię jak się robi ze mnie idiotę, i kiedy nie mam kontroli nad moim systemem i plikami, bo system wie lepiej
Do każdego nowego windowsa trzeba dogrywać coraz więcej hacków itp, żeby móc zrobić w systemie to, co się chce.
W końcu w Windows 2020 zostanie Ci pulpit i z 10 ikonek (wielkich jak cała ręka) które sobie możesz kliknąć. [ok, to była przesada (mam nadzieję)].

Dlatego też podejrzewam, że Win7 to ostatni Windows na którego się przesiądę po XP.

0
dzek69 napisał(a)

czyli jednak zmienili działanie backspace?
Tak.

jedyna opcja jaką mogę wybrać to nazwa sieci wifi a system chce resztę robić sam, a dokopać się do niektórych ustawień to pół godziny zmarnowane..
W menu start wpisz połączenia sieciowe a otworzy ci się klasyczne okienko, jeśli tego szukałeś.

W końcu w Windows 2020 zostanie Ci pulpit i z 10 ikonek (wielkich jak cała ręka) które sobie możesz kliknąć.
Nie zapomnij o monitorze panoramicznym jak od drzwi do okna…

0

Czasem wydaje mi się, że jestem dziwny, bo zawsze jak dostaje coś nowego to pierwsze co, to czytam instrukcje :-/
Skróty klawiaturowe do Win7 - wszystko, co było jest + jeszcze trochę(choć niektóre trochę zmienione)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1